PS3-GR.COM
Καλός ήρθατε στο PS3-GR.COM!

Αν είστε νέο μέλος, παρακαλώ εγγραφείτε για να μπείτε στην παρέα μας.

Αν είστε ήδη υπάρχων μέλος, παρακαλώ κάνετε Login.
PS3-GR.COM
Καλός ήρθατε στο PS3-GR.COM!

Αν είστε νέο μέλος, παρακαλώ εγγραφείτε για να μπείτε στην παρέα μας.

Αν είστε ήδη υπάρχων μέλος, παρακαλώ κάνετε Login.
PS3-GR.COM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΠόρταλΠόρταλ  ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 
 

 [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thefish
thefish
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Ελευσίνα
https://www.facebook.com/BetterComputerServices

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤρι 26 Φεβ 2013, 00:16



***Οποιοσδήποτε επιχειρήσει κάτι από τα πρακάτω το κάνει με δική του και μόνο ευθύνη***

***Ο οδηγός αφορά μόνο το νέο Progskeet 1.2***

***Πριν ρωτήσετε κάτι διαβάστε καλά τον οδηγό και τα συνδεδεμένα με αυτόν topics***

***Δεν θα γίνει αναφορά στο πως να αποσυναρμολογήσετε την κονσόλα σας, να την καθαρίσετε, να εφαρμόσετε πάστες και να την συναρμολογήσετε***

***Προκειμένου να ακολουθήσετε τον οδηγό πρέπει να γνωρίζετε το μοντέλο της κονσόλας σας και αν έχει NAND μνήμες***

Τα παραπάνω δεν προστέθηκαν στον οδηγό για οικονομία χώρου και για να είναι πιο άμεσος και κατανοητός.



[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  302rlvlProgskeet 1.2 / Slave Board / Injectus Programmer / PCB Nand Adaptor 2 to 1

Τι θα χρειαστούμε:
-->Progskeet 1.2 + Slave board + Injectus board
-->360-Clip [solderless NAND clip]
-->Ενα PS3 με NAND chip (duh Shocked )
-->Ένα jailbreak/dongle key με το PSGrade payload (δεν έχει σημασία ποιο)
-->USB flash disk σε FAT32, από 256Mb και πάνω
-->Αρκετά προγραμματάκια:
        +Winskeeet
        +Flow Rebuilder
        +HxD (hexadecimal editing tool)
        +Downgrade package [700MB - περιλαμβάνει περιττά firmware]  
+NAND patch files
        +Infectus Programmer
        +Progskeet Bitstreams
        +Progskeet USB drivers



Προσοχή: Για όσους δεν γνωρίζουν οι NAND μνήμες έχουν 48 pins ενώ οι NOR 56 pins(και είναι μεγαλύτερες). Συνεπώς υπάρχουν δύο διαφορετικά 360-clips.
[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  Ndtmqx



Σημείωση: To progskeet 1.2 έρχεται άδειο, δηλαδή δεν έχει ίχνος κώδικα στο Actel chip και δεν μπορεί να πραγματοποιήσει καμία εργασία. Για αυτό το λόγο το Injectus programmer είναι απαραίτητο: για να περάσουμε το bitstreams στο progskeet και να δουλέψει το Winskeet, μετά είναι λίγο άχρηστο…
[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  2pzjnso



~ Εγκατάσταση Progskeet & Injectus ~

Σπόιλερ:



+|- Τροφοδοσία NAND -|+

Σπόιλερ:



|| Διαγράμματα NAND & Progskeet 1.2 ||

Σπόιλερ:



\/ Downgrade \/

Σπόιλερ:


^Service Mode^ [η διαδικασία είναι ίδια με το E3 flasher]

Σπόιλερ:


Αν ανοίξετε το PS3 και δείτε ένα μεγάλο SONY στην οθόνη τότε όλα πήγαν καλά!  cheers Είστε πλέον σε Rogero 3.55.

Προκειμένου να περάσετε μεταγενέστερη έκδοση (4.21/4.30) καλό θα ήταν πρώτα να κάνετε Dehashing

Rogero 4.30 v2.05
Showtime 4.2
Multiman 4.20.00 BASE CEX



Παράθεση :
+Μερικά σημεία του οδηγού είναι μετάφραση από τους "επίσημους" οδηγούς στη σελίδα του Progskeet
+Καμία φωτογραφία δεν είναι κατεβασμένη από ξένα site (νομίζω φαίνεται).
+Η παραπάνω διαδικασία είναι δοκιμασμένη και ασφαλής (όσο μπορεί να είναι).
+Για τυχόν απορίες και για όσους δεν γνωρίζουν ο εξοπλισμός ξεπερνάει τα 100 ευρώ (ειδικά για 2 nand clips)


Progskeet Site
PS3 Dev Wiki




Έχει επεξεργασθεί από τον polo στις Παρ 6 Φεβ 2015 - 00:39


Έχει επεξεργασθεί από τον/την thefish στις Δευ 10 Ιουν 2013, 17:39, 1 φορά
avatar
DjAde
Member
Member

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2010

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΔευ 11 Μαρ 2013, 19:13

Μπραβο, καλος ο οδηγος σου.
εχω μια απορια. λες οτι ο οδηγος ειναι για progskeet 1,2.
δεν μπορει να γινει με το progskeet 1,1? τι δοαφορα εχει εκτος απο τα clip?
τα βηματα και ο τροπος δεν ειναι ιδιος?
ευχαριστω
thefish
thefish
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Ελευσίνα
https://www.facebook.com/BetterComputerServices

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΔευ 11 Μαρ 2013, 19:33

-bitstreams είναι διαφορετικά (στο τέλος του οδηγού δίνεται το Link του progskeet οπου υπάρχουν οι οδηγοί)
-drivers είναι ίδιοι
-η διαδικασία downgrade είναι ίδια (και ίδια αρχεία για patching / fsm)
-το 1.0/1.1 παίρνει solderless clip

Από τη στιγμή που θα έχεις συνδέσει το progskeet με τη NAND (είτε με συγκολληση, είτε με clip) η διαδικασία είναι ίδια για όλα
Ωστόσο, έχουν αναφερθεί πάρα πολλά προβληματα ειδικά στη προσπάθεια flash της μνήμης. οπότε παρόλο που η διαδικασία είναι σε γενικές γραμμές είναι ίδια μπορεί να χρειάζονται μετατροπές για να γίνει σωστά [μεταξύ διαφορετικών εκδόσεων progskeet / με clip ή με συγκόλληση / αλλάγή ρυθμίσεων στο winskeet / 1 NAND ή 2 ταυτόχρονα]

ξεκίνα από τη σελίδα του progskeet και από εδώ και συγκέντρωσε όλα τα απαραίτητα

-->έσβησα το post σου μιας και η απάντηση μου ήταν ανεπαρκής


Έχει επεξεργασθεί από τον/την thefish στις Δευ 11 Μαρ 2013, 22:16, 2 φορές συνολικά
stratos2004
stratos2004
Newbee
Newbee

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2011
Ηλικία : 45
Τόπος : Πατρα
http://pc-doctors8.webnode.gr/

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤρι 21 Μάης 2013, 20:49

Ζητώ συγγνωμη αλλα που θα βρω να αγορασω τα 360-Clip [solderless NAND clip] ?
thefish
thefish
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Ελευσίνα
https://www.facebook.com/BetterComputerServices

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤρι 21 Μάης 2013, 21:15

καλύτερα με συγκολλήσεις. το 360-clip είναι ψεύτικη κινεζιά, μετά τη πρώτη φορά δεν μου ξανα δούλεψε... motz

καλύτερα να τα κάνεις όλα μαζι παραγγελία, αν επιμενεις.
stratos2004
stratos2004
Newbee
Newbee

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2011
Ηλικία : 45
Τόπος : Πατρα
http://pc-doctors8.webnode.gr/

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤρι 21 Μάης 2013, 21:25

Μιας και ειπα να ασχοληθω με το αντικειμενο!! Εκανα λοιπον την αγορα εδω και κανα μηνα .... χωρις φυσικα να μπω σε λεπτομερειες.

Οποτε βρεθηκα με ενα E3 Nor Limited πακετο και με ενα Progskeet 1.21 πακετο που ΔΕΝ εχει μεσα τα Clip αυτα.

Η κονσολα που ΘΑ εκανα το πειραμα ειναι μια fat με NAND ( SEM-001 ) ..... ειπα λοιπον να κατσω σημερα να ασχοληθω και μαλλον εχω "φαει" καμποσες "πορτες" μεχρι τωρα..... Very Happy

Καπου διαβαζα για E3 Nor και soldering με Ε3Link και καπου με Progskeet..... για σημερα μαλλον "γιαουρτι" τα εκανα.....χαχαχαχα

Κανα διαγραμμα κολλησεων ( alternative points ) δεν βρηκα για την μητρικη που με ενδιαφερει και εχω "μπουκωσει" Very Happy

Υποψιν ..... το κολλητηρι το "βασταω καλα" αλλα στην διαδικασια περι downgrade ειμαι noobας ..... οτι διαβασω στα αναλυτικα tutorial του forum Very Happy
stratos2004
stratos2004
Newbee
Newbee

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2011
Ηλικία : 45
Τόπος : Πατρα
http://pc-doctors8.webnode.gr/

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΠαρ 07 Ιουν 2013, 09:42

Τα σημεια συγκολλησης στο Progskeet CE_A & CE_B θα κολληθουν μαζι ΚΑΙ τα 2 στο σημειο 9 του διαγραμματος της NAND ?
thefish
thefish
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Ελευσίνα
https://www.facebook.com/BetterComputerServices

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΠαρ 07 Ιουν 2013, 14:52

όχι, μόνο το CE_A

όσο για το Ε3 που αναφέρεις, ναι γίνεται συγκόλληση στη NOR με το Ε3 linker. είναι μια πλακέτα με έτοιμα σημεία. αλλά μόνο για nor.

stratos2004
stratos2004
Newbee
Newbee

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2011
Ηλικία : 45
Τόπος : Πατρα
http://pc-doctors8.webnode.gr/

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΠαρ 07 Ιουν 2013, 19:42

Εχω μπλεξει με μια SEM-001 Sad απο την οποια εχω "φαει" τον τοπο να βρω τα alternatives points γιατι να κολλησω τοσο ψιλοδουλεια πανω στις NAND δεν παλευεται Sad

Σημερα βρηκα το παρακατω διαγραμμα .... αλλα και παλι τα solder point ειναι τοσο μικρα που δεν πιανει με τιποτα.....

https://2img.net/r/ihimizer/img5/315/sem001nandsboardtracesj.jpg

Καπου αναφερεται πως "καποιοι" τα "ποιανουν" τα σημεια με pin 1x40 αλλα μιλαμε για κενο "τριχας" στην κυριολεξια.

Θα δοκιμασω μπας και βρω ακρια ( αν βρω διαγραμμα με τα test points ).

carbon86
carbon86
PS3 Jailbreaker
PS3 Jailbreaker

Αριθμός μηνυμάτων : 285
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2011
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΟ

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΣαβ 08 Ιουν 2013, 12:38

Στρατο σου εχω στειλει το skype name μου αν θελεις κανε με add να σου πω για τις κολλήσεις και για την διαδικασια εν γενει. Σε καθε περιπτωση οταν δουλέυεις την μητρικη να την εχεις πανω στο αντιστοιχο σασι να μην λυγιζει απο την πίεση που βάζεις με τα χέρια σου. γιατι αυτο το λιγισμα μπορει να ραγισει της ηδη ταλαιπωρημενες κολλησεις του επεξεργαστη ξκαι να σου πετάξει μετά το γνωστο ylod
thefish
thefish
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Ελευσίνα
https://www.facebook.com/BetterComputerServices

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΣαβ 08 Ιουν 2013, 14:00

εσύ είπες οτι : το κολλητηρι το "βασταω καλα", και τώρα λες οτι δεν παλεύεται;
είναι δύσκολη διαδικασία και θέλει πολύ υπομονή
μεγεθυντικό φακό
πολύ φως
λεπτή μύτη στο κολλητήρι
30αρια καλώδια (ή 28)
σολντερίνη
σταθερή βάση
......

όπως και να χει αυτά που βρήκες είναι σωστά
απλά πρέπει να ξύσεις προσεκτικά το pcb στα σημεία ώστε να φανερωθεί ο χαλκός από κάτω! τότε θα πιάσει το καλάι αμέσως.
πρέπει να στερεώσεις τα καλώδια πάνω στη μητρική για να μη φευγουν αριστερά δεξιά με ταινία ή θερμόκολλα.

θα ανεβάσω όλα τα διαγράμματα για τα points... δεν ήξερα οτι είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν scratch
stratos2004
stratos2004
Newbee
Newbee

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2011
Ηλικία : 45
Τόπος : Πατρα
http://pc-doctors8.webnode.gr/

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΣαβ 08 Ιουν 2013, 14:48

Ναι το κολλητηρι το "βασταω" απλα ειναι μερικα "tips" αναλογα τα PCB που επροκειτο να εργαστεις και καθε φορα βλεπεις και κατι καινουριο.......

Με μητρικες απο laptop τουλαχιστον ποτε δεν ειχα ασχοληθει με τοοοοοσο λεπτα solder points Wink

Εδω θα κανω και κατι που δεν ειχα κανει μεχρι στιγμης.....χαχαχα

Τουλαχιστον για την SEM-001 το διαγραμμα ηταν λιγο μανουρα να το βρω .... τωρα για αλλα δεν ξερω.....

Καλο ειναι να τα ανεβασεις αν τα εχεις ωστε να εχουμε μια πληρη συλλογη DIY Wink

Σε ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου με το thread οπου εχεις αναρτησει μιας και απο αυτο ξεκινησα να κανω .....οτι κανω τουλαχιστον....χαχαχα Very Happy
thefish
thefish
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Ελευσίνα
https://www.facebook.com/BetterComputerServices

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΣαβ 08 Ιουν 2013, 15:08

αν μιλήσεις και με carbon δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα... εγγύηση

αλήθεια; τα laptop; έχω κάτι netbook εδω γύρω μου που τα components είναι τόσο κοντά το ένα στο άλλο και κολλήσεις τόσο μικρές που ούτε να το δω προσεκτικά δεν θέλω.
τουλάχιστον στο ps3 έχεις μια αλάνα και κινείσαι δύσκολα αλλά ελεύθερος! κάτι asus eeepc τα δίνω για ανακύκλωση ούτε να βάλω το κολλητήρι στη πρίζα Razz
stratos2004
stratos2004
Newbee
Newbee

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2011
Ηλικία : 45
Τόπος : Πατρα
http://pc-doctors8.webnode.gr/

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΣαβ 08 Ιουν 2013, 16:11

Μιλησα με Carbon και πιστευω με βοηθαει ωστε να μην "κολυμπαω χωρις οριζοντα".... Wink

Εξαιρετικος τυπος Wink

Εδω τα στελνεις τα Asus EeePC Wink......χαχαχα

Αν δεν τα θελεις τα κανεις πακετο για Πατρα Wink
thefish
thefish
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Ελευσίνα
https://www.facebook.com/BetterComputerServices

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΣαβ 08 Ιουν 2013, 18:58

κατάλαβες την ειρωνεία... στο 1/3 της πλακέτας του ps3 στο eeepc έχουν στιμώξει τα πάντα! αν καταφέρνεις να αντικαθιστάς αντιστάσεις, regulators κτλ εκει, θα το κάνεις και στο ps3 άνετα.

έτσι κι αλλιώς άμα ένα μηχάνημα είναι για το πέος [eeePC, HP, Phat ps3] όλοι η δουλειά σου τσάμπα θα πάει στη τελική Crying or Very sad
merkouris_ref
merkouris_ref
Newbee
Newbee

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2013

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΣαβ 03 Αυγ 2013, 15:12

geia xara!!tha i8ela na rwthsw, gia auto pou grafoun sto epishmo site tous oti to 1,21v to opoio einai sxedon to idio me to 1,2v, den xreiazetai anoigma kosnolas..ti akrivws ennooun??
polo
polo
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 306
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2011
Τόπος : L.A.

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤρι 08 Οκτ 2013, 22:58

Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα και εγώ ένα Progskeet 1.2 και έχω το εξής πρόβλημα. όταν κάνω στο Winskeet το Test for shorts μου βγάζει αυτο: https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/34/s2w.png/ ξέρετε τι πρέπει να κοιτάξω; scratchscratch scratch 
carbon86
carbon86
PS3 Jailbreaker
PS3 Jailbreaker

Αριθμός μηνυμάτων : 285
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2011
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΟ

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤετ 09 Οκτ 2013, 14:24

ΑΠό όσο γνωρίζω το τεστ αυτο ειναι ν ατο κανεις πριν κολλησεις/κλιπαρεις στη κονσολα για να δεις εαν υπάρχει τυχόν ελλάωμα στο τσιπ. Για την μητρική θα πρεπει μάλλον να τα δεις με ο μάτι. Τι κονσόλα κάνεις?
polo
polo
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 306
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2011
Τόπος : L.A.

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤετ 09 Οκτ 2013, 15:31

Σκέτο το τσιπ τεστάρω δεν το έχω επάνω στη NAND.
carbon86
carbon86
PS3 Jailbreaker
PS3 Jailbreaker

Αριθμός μηνυμάτων : 285
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2011
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΟ

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤετ 09 Οκτ 2013, 16:40

Μήπως επειδή το πρόγραμμα φτιάχτηκε την εποχή του 1.0 και 1.1 progskeet δεν υποστηρίζει το 1,2? Προσωπικα δεν το χρησιμοποίησα ποτέ αυτό το τεστ. Πως θα συνδεσεις με ναντ, με κλιπάκια?
polo
polo
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 306
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2011
Τόπος : L.A.

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤετ 09 Οκτ 2013, 18:14

Σκέφτομαι να βάλω το progskeet  σε μια πλακέτα γενικής χρήσεις με καλώδια, και να βάλω ένα αρσενικό conector τιπου ata100 (IDE) να κάνω το ίδιο και απ´την πλευρά του ps3 και να συνδέσω με καλώδιοταινία (ATAPI). Και άμα θέλω να το ξανά χρησιμοποιήσω να μην κολλάω και ξεκολλάω πάνω στο board. Αν δεν σου κάνει κόπο carbon86 δοκίμασε το test short να μου πεις το δικό σου αποτέλεσμα;
polo
polo
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 306
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2011
Τόπος : L.A.

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΠαρ 25 Οκτ 2013, 23:23

Μερικές φώτο
Σπόιλερ:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την polo στις Πεμ 21 Νοε 2013, 00:56, 2 φορές συνολικά
carbon86
carbon86
PS3 Jailbreaker
PS3 Jailbreaker

Αριθμός μηνυμάτων : 285
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2011
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΟ

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΣαβ 26 Οκτ 2013, 00:20

ΠΟΥΝΤΕΣ?
polo
polo
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 306
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2011
Τόπος : L.A.

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΣαβ 26 Οκτ 2013, 00:37

Το Σπόιλερ δεν ανοίγει;
thanos_1
thanos_1
Member
Member

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  _
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade    [ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade  EmptyΤετ 06 Νοε 2013, 20:28

Διαβασα τον παραπανω οδηγο και εχω τις εξης ερωτησεις:

1)Ο συγκεκριμενος οδηγος αφορα ολα τα μοντελα ps3 phat με μνημη nand?
2)Στην περιπτωση την δικη μου που δεν θα χρησιμοποιησω το ειδικο clip θα πρεπει να κολλησω τα παρακατω(φωτο) σημεια της nand με τα αντιστοιχα του proskeet ετσι?Στο pin 9 της μνημης που αντιστοιχει στο CE εγω θα το συνδεσω με το CE_A  και οχι με το CE_Β σωστα?
Σπόιλερ:
3)Συμφωνα με αυτην την σημειωση "To FlowRebuilder διαχωρίζει τις μνήμες ως Flash0(Top) και Flash1(Bottom). Αυτό δεν είναι ξεκάθαρο διότι κάθε μητρική (SEM/COK) έχει τις NAND σε διαφορετικά σημεία. Για το συγκεκριμένο μοντέλο SEM-001 η Flash0(Top) είναι αυτή που βρίσκεται κοντά στο sata connector και η Flash1(Bottom) αυτή που βρίσκεται στη πίσω πλευρά της μητρικής".Αρα εγω πρεπει να βρω ποια ειναι η nand1 και nand2 στην δικια μου μητρικη και να συνεχισω ετσι?Πως ομως μπορω να το βρω αυτο?
 

[ΟΔΗΓΟΣ] Progskeet 1.2 NAND downgrade

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
PS3-GR.COM :: E3 Flasher / Progskeet-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις